Reklaamiohver või teadlikult tehtud valikud?

tarbetu-tarbimineMa olen reklaami suhtes küllaltki kriitiliselt meelestatud. Veebi sirvides on AdBlock peal ja selle suhtes, mis sealt sõelast siiski läbi pressib, olen pime. Telekat vaatan väga vähe ning arvestades reklaamipauside pikkust, siis kulutan saatevaba aja hoopis Internetile. Digisõltuvus regularis, eks. Raadioreklaamid, millega tekib kokkupuude vaid autoga sõites, on kõige tülgastavamad, sest nende puhul üritatakse kuidagi eriti loomingulised olla – laulud, üliilmekate häältega etendatud kuuldemängud. No ei ole veenev. Lahendus Spotify (või kanaliklõpsimise) näol on abiks. Seega olen end mõjutuste osas immuunseks pidanud. Aga tegelikult see nii pole. Viimasel ajal rohkem kirjutades olen rohkem hakanud ka lugema. Lugema seda, mida teised teevad. Kuu ajaga on mu blogroll ikka muljetavaldavalt pikaks veninud. Ja nii satungi lugema erinevate toodete kohta, mida teised proovinud on. Järgmine kord poodi sattudes ja seda kaupa nähes tekib kohe seos. Kõige huvitavam on see, et alati ei ole see loetud postitus üldsegi reklaam (nt tootetutvustus, mida sponsoreerib ettevõte), vaid lihtsalt oma kogemuse jagamine. See aga annab asjale juurde personaalse lähenemise, mis kõnetabki rohkem ning muutub varireklaamiks (reklaamiinimestel on selle kohta kindlasti mingi õigem termin olemas).

Kuidas olen ma tarbimist seetõttu muutnud? Näiteks täna ostsin rukkikama, mille olemasolust kirjutas Merlin. Kama on minu jaoks igal suvel teemaks ning kuna kodusolev pakk oli niikuinii juba pooltühi (head asjad, mis vähenevad, on alati pooltühjad mitte pooltäis), siis tänase poeskäiguga sai rukkikama ka korvi tõstetud. Proovida pole veel jõudnud. Kairi blogist lugesin aga Colgate hambapasta kohta ning kuna sellel hetkel oli niikuinii hambapasta ostmise hetk kätte jõudmas, oli minu valik juba mõjutatud. Ja Heleni blogist ajendatult tegin täna esimest korda kanamaksapasteeti.

Siiski ei tunne ma end reklaamiohvrina. Pigem on sellised veebist loetud kogemused ja arvamused just abiks otsuste ja valikute tegemisel. Ning miks mitte ka suunanäitajaks, et proovida ja katsetada uusi asju. Seda võib võrrelda näiteks Foursquare‘iga (ise ma seda enam ei kasuta juba paar aastat), kus inimesed jätavad hinnanguid erinevatele kauplustele, toidukohtadele, vaatamisväärsustele jne. Ahjaa, ka Facebooki page‘idel on ju võimalik anda punkte ning kirjutada tagasisidet, mis võivad hakata mõjutama järgmiste külastajate otsuseid.  Ja muidugi ei saa unustada ka raamatu- ja filmiarvustusi! Tänapäevases tarbimisühiskonnas igati tervitatav nähtus, mis aitab eraldada terad sõkaldest.

Kas ja kui tihti oled sina end loetud tootetutvustustest ja teiste kirjeldatud kogemustest mõjutada lasknud?

One thought on “Reklaamiohver või teadlikult tehtud valikud?

  1. Mitte keegi ei vasta?!? Ma siis rapoteerin, et sain sinu blogist idee keset jooksutrenni kohvi juua. Laupäeval proovisin, töötas väga hästi. Ainult liiga suur tass ja liiga kuum (must kohvi, kooreta) ja kaua läks aega. Järgmine kord võtan mingi piimaga variandi.

    Muude tootetutvustuste alt… Ma ei tea eriti kedagi, kes blogis mingeid tooteid tutvustaks. Photopointil on tooteblogi, aga fototehnikat on mul niigi liiast ja ma pigem püüan seda vähemaks müüa.

    Pigem on asjade ostmisel abiks foorumid. Clubbersis tekkis mingil hetkel FS vaimustus, selgelt selle mõju all läksin ja ostsin FS ratta. Fotofoorumid on pannud mind raudselt asju ostma. Suusafoorumist sain tõuke eraldi uisusuusad hankida (ja see oli üks erakordselt mõnus otsus). Nii et loetu loomulikult mõjutab meid. Aga pigem mitte “osta see konkreetne vidin”, vaid “osta sellist _sorti_ mänguasi”.

Comments are closed.