Ettevalmistused, et esimene droonilend õnnestuks.


Nagu ma eelmises postituses kirjutasin, saab päris palju juba enne esimest õhkutõusu ära teha (nt puldi ja gimbali seadistamine). Kindlasti käib sinna hulka drooni ja puldi tarkvara uuendamine, et ei peaks asjatult keset loodust lihtsalt uuenduste allalaadimist ja paigaldamist ootama ning samal ajal endamisi arutlema, kui palju see kõik küll drooni akut kulutab. Eriti oluliseks saab see siis, kui sul ongi ainult üks aku.

Esimesele lennule võtsin ma kaasa väga palju asju. Igaks juhuks. Loomulikult droon, pult ja akud. Juhtmed (äkki on vaja pulti laadida), arvuti (äkki saab mälukaart täis), GoPro (et filmida seda, kuidas ma filmin). Reaalsus oli aga see, et arvutit ei läinud vaja, sest olemasolevast 32 GB mälukaardist piisas täiesti. Puldi akut polnud vaja ka laadida ja õues olles sain aru, et see oleks küllaltki vaevaline protsess. Etteruttavalt olgu öeldud, et pult peab vastu täitsa vabalt kolm akutäit lendu. Esimesel lennul piirdusin ainult ühe akuga, sest droon hakkas kummaliselt käituma ning otsustasin asjad kokku pakkida ja kodus olukorda põhjalikumalt uurida. Siit järgmine oluline punkt: tea, mida teha, kui midagi valesti läheb.

Mis saab valesti minna?
Puldi ja telefonirakenduse vahel kaob ühendus. Esimesena tuleb üle kontrollida, kas kaabel on korralikult telefoni ja puldiga ühendatud. Kui sellest kasu pole, saab telefonis äpi sulgeda ja uuesti avada. Puldi ja äpi ühenduse katkemise puhul on droon endiselt puldiga kontrollitav, aga äpist ei näe enam kaamera otsepilti. DJI drooni puhul on siis kõige õigem anda droonile käsklus RTH ehk return to home.

Puldi ja drooni vahel kaob ühendus. Täpselt see juhtus minu esimese lennu ajal. Ja ma polnud eelnevalt selle kohta mitte midagi lugenud või uurinud. Ma lihtsalt ei tulnud selle peale. Päris õudne oli. Telefoni rakenduse sulgemisest polnud kasu. Kuna droon oli seadistatud selliselt, et puldiga ühenduse katkemise korral tuleb ta ise automaatselt stardipaika tagasi, siis nii seekord läkski. Aga droon ei maandunud. Jäi nii umbes kahe meetri kõrgusele hõljuma ja puldile ei allunud. Mida ma ei teadnud, oli see, et oleksin pidanud puldi välja ja seejärel uuesti sisse lülitama. Mida veel soovitatakse, on lülitada telefon lennurežiimile. Miks selline olukord üldse tekkis, ma ei tea. Lähedal olid küll mõningad elektriliinid, aga olles vaadanud, kus ja millistes tingimustes teised sama drooni lennutavad, oli minu asukohas ikka väga vähe segajaid. Igal juhul tasub juba enne uurida, mida sellistes olukordades teha!

Riietus
Eile ja täna oli väljas paar plusskraadi ja kerge tuul. Polnud nagu eriti pakse hilpe vaja selga ajada. Isegi kevadet oli õhus tunda. Vale! Te ju mäletate, mis juhtus, kui Anu ja Sipsik kevadiste vetega mängimas käisid!? Tuleb väga soojalt riidesse panna. Müts ja sall kindlasti. Kinnastega pole eriti midagi teha, kui on tarvis telefoni ekraanil midagi vahepeal seadistada või valida. Seega käed külmetavad niikuinii. Panin jalga ka paksud suusapüksid ja korralikud talvesaapad, kuigi igapäevaselt saab väljas juba ketse kanda. Drooni lennutades kipub enamus ajast mööduma paigal seistes ja pole mõtet lõbusat asja sellega rikkuda, et külma pärast ebamugav on.

Tänase lennu tegin Kõnnu järve juures. Peamiseks eesmärgiks oli harjutada sujuvamat puldi käsitsemist, proovida drooni sport-režiimi, katsetada, kuidas puude vahel manööverdamine õnnestub (droon sai kuuseoksi näksida) ja veid ka kõrgust püüda. Ja kui juba lendamiseks läks, siis natuke filmisin ikka ka.

Jälgi Facebookis või telli uudisvoog: