Kuidas heebrea keelt oskamata poes hakkama saada. Peaaegu.

Kuna meie peatuspaigaks Iisraelis pole mitte hotell, vaid kodumajutus, siis kogu toidukraami peame ise organiseerima. Alguses oli kõik lihtne. Väljas süües on kohalikud väga abivalmis selgitamaks, mida tellida ja kuidas asjad käivad. Inglise keelt räägitakse siin väga hästi. Poes shopates on põhiosa asjadest tänu pakendi illustratsioonidele lihtsastileitavad. Kanafilee ja kanakoivad suudame silma järgi tuvastada. Tomat, kurk, kapsas, kartul: lihtne. Coca-Colaga pole ka siiani probleemi olnud.

Hinnasiltidel on meile tuttavad numbrid seega päris huupi asju ostma ei pea (kuigi praktika näitab, et kui tähelepanelik pole, võib kassas skännitud tootehind pealolevast ligi 15 seeklit ehk ~3,80 € erineda). Aga mitte sellest ei tahtnud ma täna rääkida. Või no tahtsin ikka, aga nüüd jõuame teemani.

Kui eestlased on otsustanud, et teevad õhtusöögi kõrvale tomati-kurgi salatit, siis kuidas nad kohalikus kaupluses tuvastavad, milline piimatootepakend kreeka jogurtit sisaldab? Kreeka jogurt sellepärast, et ega siin hapukoort ju ikka pole. Loogika ütleb, et otsitav pakend peaks olema võimalikult lihtne (soovitatavalt ilma maasika või banaani pildita, eks). Mis edasi? Prantsusmaal otsiks kirja le jogurt ja Hispaanias el yogurto. Aga Iisraelis? Siin ei ole ükski tähestiku täht seda moodi, mis mõne vihje võiks anda. Nii me siis poes erinevaid pakendeid loksutasime ja pigistasime ning lõpuks rasvaprotsendi järgi ennustasime, millega tegu võiks olla. Valisime lõpuks ühe potsiku välja: kui ikka väga kohutavalt mööda paneme, siis meil on siin üks kass, kes oma häälitsemise järgi mitte kunagi süüa pole saanud ja sellest ostust rõõmu tunneks. Ostudega koju jõudes ja pakendi sisu inspekteerides tabas meid üllatus: korralik rammus hapukoor!

Aastavahetuseks ostetud kaneelirullidega, mille pakendit ja läbipaistvat karpi poes pikalt ning hoolikalt inspekteerisime, nii hästi ei läinud. Pakendit avades selgus, et need on hoopis mingid köögiviljatäidisega rullid. Ketšupikausi pilt pakendil oli ju ometi karjuv vihje…

Jälgi Facebookis või telli uudisvoog: